Velikonoce u nás v MŠ

28.3.2024 - Markéta Žáková
Velikonoce u nás v MŠ

Hody, hody, doprovody....

Velikonoce jsou v naší mateřské škole především oslavou jara. Poslední březnové dny jsme využili k přípravě oslavy těchto svátků. Společně jsme si povídali o historickém původu Velikonoc, jejich průběhu a tradicích. Učili jsme se básničky, hodovačky a písničky. Některé maminky nám přinesly květináče, osení, jarní květiny a zdobení a připravily tak pro nás materiál pro zajímavé a kreativní velikonoční vyrábění.

Sázeli jsme, seli jsme a vyráběli slepičky s kuřátky. Po školce se nám proháněli papíroví velikonoční zajíčci a na chodbě se nám usadily slepičky i s kurníkem. Barevně jsme si ozdobili vajíčka, protože Velikonoce jsou ve znamení veselých barviček. Barvami hýřil i poslední týden před Velikonocemi (Pašijový týden).

Pondělí jsme měli modré. A protože, podle tradice, se v tento den v příbytcích uklízelo, i my jsme si pěkně uklidili a roztřídili hračky, vyžehlili oblečky na panenky a kluci opravili svá stavebnicová auta.

Úterý kralovala barva žlutá, proto jsme rozcvičkou přivítali žluté sluníčko a měli jsme opravdu krásný den!

Středě se v Pašijovém týdnu říká „škaredá“
(připomíná zrazení Ježíše Jidášem za 30 stříbrných). Podle lidové pověry by se tento den neměl člověk mračit, aby se nemračil celý rok! A protože my se rozhodně mračit na nikoho a nic nechceme, v tento den jsme si už ráno přinesli do školky úsměv na tváři a vydržel nám úplně celý den. Radost nám udělal i pečený beránek, kterého jsme dostali a na kterém si děti pochutnaly. Středě se také někdy říká „sazometná“, to proto, že v tento den se vymetaly komíny od sazí.

Barva zelená panovala čtvrtku. Podle tradice má připomínat barvu Olivové hory, kde začalo Kristovo utrpení. Dle zvyku by v tento den mělo být jídlo ze zelených potravin nebo bylin, aby byl člověk po celý rok zdráv. Ke svačině jsme měli zapečený toast se salátem a okurku a k obědu zeleninovou polévku. Měli jsme krásný velikonoční čas!!

Přejeme vám krásné a veselé Velikonoce.

MŠ Byšice